CM309E6144000ABJT
CM309E6144000ABJT
CM309E6144000ABJT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CM309E6144000ABJT
  • Description
    CRYSTAL 6.1440MHZ 18PF SMD
  • Package
    4-SOJ, 9.60mm pitch
  • Delivery Services
6.144 MHz ±30ppm Crystal 18pF 80 Ohms 4-SOJ, 9.60mm pitch
Quick Inquiry
CM309E6144000ABJT
Manufacturer Citizen Finedevice Co Ltd
Series CM309E
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 6.144 MHz
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Load Capacitance 18pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SOJ, 9.60mm pitch
Size / Dimension 0.461" L x 0.189" W (11.70mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max) 0.146" (3.70mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CM309E6144000ABJT CM309E6000000ABJT CM309E6000000ABJT CM309E6000000ABJT
Part Number CM309E6144000ABJT CM309E6000000ABJT CM309E6000000ABJT CM309E6000000ABJT
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 6.1440MHZ 18PF SMD CRYSTAL 6.0000MHZ 18PF SMD CRYSTAL 6.0000MHZ 18PF SMD CRYSTAL 6.0000MHZ 18PF SMD