CMX309HBC40.000M-UT
CMX309HBC40.000M-UT
CMX309HBC40.000M-UT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CMX309HBC40.000M-UT
  • Description
    XTAL OSC XO 40.0000MHZ CMOS SMD
  • Package
    4-SOJ, 5.08mm pitch
  • Delivery Services
40 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SOJ, 5.08mm pitch
Quick Inquiry
CMX309HBC40.000M-UT
Series CMX-309
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Base Resonator Crystal
Type XO (Standard)
Frequency 40 MHz
Function Enable/Disable
Output CMOS
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±100ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 20mA
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SOJ, 5.08mm pitch
Size / Dimension 0.547" L x 0.341" W (13.90mm x 8.65mm)
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)