Part Number
CMX654D4
Manufacturer
CML MicroDescription
IC TELECOM INTERFACE 16SOIC
Datasheet
DatasheetPackage
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
In Stock
61,158 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

CMX654D4
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

Telecom IC Transmit Modulator 16-SOIC
CMX654D4

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Interface - Telecom |
| Manufacturer | CML Micro |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Function | Transmit Modulator |
| Interface | - |
| Number of Circuits | 1 |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Current - Supply | 2.5mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Power (Watts) | 800 mW |
| Base Product Number | CMX654 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | CMX860D1 | CMX7262Q1 | CMX631AD4 | CMX7262L9 |
| Manufacturer | CML Micro | CML Micro | CML Micro | CML Micro |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | IC TELECOM INTERFACE 28SOIC | IC TELECOM INTERFACE 64VQFN | IC TELECOM INTERFACE 16SOIC | IC TELECOM INTERFACE 64LQFP |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tube | Tray | Tube | Tray |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |