CNY17-4-060E
CNY17-4-060E
CNY17-4-060E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CNY17-4-060E
  • Manufacturer
    Broadcom Limited
  • Description
    OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Delivery Services
Optoisolator Transistor with Base Output 5000Vrms 1 Channel 6-DIP
Quick Inquiry
CNY17-4-060E
Get the Price Now!
Specifications
Category Isolators - Optoisolators - Transistor-Photovoltaic Output Optoisolators
Manufacturer Broadcom Limited
Series -
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Channels 1
Voltage - Isolation 5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min) 160% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max) 320% @ 10mA
Turn On / Turn Off Time (Typ) -
Rise / Fall Time (Typ) 5µs, 5µs
Input Type DC
Output Type Transistor with Base
Voltage - Output (Max) 70V
Current - Output / Channel 150mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.4V
Current - DC Forward (If) (Max) 60 mA
Vce Saturation (Max) 300mV
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP (0.300", 7.62mm)