CPD1521C-100M
CPD1521C-100M
CPD1521C-100M
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CPD1521C-100M
  • Manufacturer
    CODACA
  • Description
    CLASS D INDUCTOR FOR DIGITAL AMP
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
10 µH Shielded Wirewound Inductor 11 A 8.4mOhm Max Nonstandard Low Loss, Soft Saturation
Quick Inquiry
CPD1521C-100M
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer CODACA
Series CPD1521C
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 11 A
Current - Saturation (Isat) 15A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 8.4mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features Low Loss, Soft Saturation
Mounting Type Through Hole
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package Radial - 4 Leads
Size / Dimension 0.846" L x 0.591" W (21.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max) 0.618" (15.70mm)