CPPFXT1-A7BD-50.0TS
CPPFXT1-A7BD-50.0TS
CPPFXT1-A7BD-50.0TS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CPPFXT1-A7BD-50.0TS
  • Manufacturer
    Cardinal Components Inc.
  • Description
    XTAL OSC XO 50.0000MHZ TTL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
  • Delivery Services
50 MHz XO (Standard) TTL Oscillator 5V Enable/Disable 14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Quick Inquiry
CPPFXT1-A7BD-50.0TS
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Oscillators -
Manufacturer Cardinal Components Inc.
Series FIPO™ CPPFX
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Base Resonator Crystal
Type XO (Standard)
Frequency 50 MHz
Function Enable/Disable
Output TTL
Voltage - Supply 5V
Frequency Stability ±20ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 45mA
Ratings -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Size / Dimension 0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Height - Seated (Max) 0.235" (5.98mm)