CQB75W14-72S28
CQB75W14-72S28
CQB75W14-72S28
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CQB75W14-72S28
  • Manufacturer
    Cincon Electronics Co. LTD
  • Description
    Power Supp, Batt, Cond
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Quarter Brick
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 2.7A 12V - 160V Input
Quick Inquiry
CQB75W14-72S28
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Cincon Electronics Co. LTD
Series CQB75W14 (75W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 12V
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Output 1 28V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 2.7A
Power (Watts) 76 W
Applications ITE (Commercial)
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency 91%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Quarter Brick
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Supplier Device Package Quarter Brick
Control Features Enable, Active High
Approval Agency CB, CE, cURus, UKCA
Standard Number 62368-1
Base Product Number -
Voltage - Isolation 3 kV