CR081072F
CR081072F
CR081072F
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CR081072F
  • Manufacturer
    Meritek
  • Description
    RES SMD 10.7K OHM 1% 1/4W 1206
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
10.7 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
Quick Inquiry
CR081072F
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Meritek
Series CR
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 10.7 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features -
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package -
Ratings -
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)