CR08391J
CR08391J
CR08391J
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CR08391J
  • Description
    RES SMD 390 OHM 5% 1/4W 1206
  • Delivery Services
390 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
Quick Inquiry
CR08391J
Series CR
Resistance 390 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features -
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)