CR105761F
CR105761F
CR105761F
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CR105761F
  • Manufacturer
    Meritek
  • Description
    RES SMD 5.76K OHM 1% 1/8W 0805
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
5.76 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
Quick Inquiry
CR105761F
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Meritek
Series CR
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 5.76 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features -
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package -
Ratings -
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)