CR4110S-50
CR4110S-50
CR4110S-50
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CR4110S-50
  • Manufacturer
    CR Magnetics Inc.
  • Description
    SENSOR CURRENT XFMR 50A AC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Module
  • Delivery Services
Current Sensor 50A 1 Channel Transformer w/Conditioning Bidirectional Module
Quick Inquiry
CR4110S-50
Get the Price Now!
Specifications
Category Sensors, Transducers - Current Sensors -
Manufacturer CR Magnetics Inc.
Series CR4100
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
For Measuring AC
Sensor Type Transformer w/Conditioning
Current - Sensing 50A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, 0 V ~ 5 V
Sensitivity -
Frequency 20Hz ~ 5kHz
Linearity -
Accuracy ±0.5%
Voltage - Supply 24V
Response Time 250ms
Current - Supply (Max) 25mA
Operating Temperature 0°C ~ 60°C