CR4111-75
Manufacturer
CR Magnetics Inc.Description
SENSOR CURRENT XFMR 75A AC
Request for Quotation
CR4111-75
lmages are for reference only.CR4111-75
SENSOR CURRENT XFMR 75A AC
Delivery Services
Current Sensor 75A 1 Channel Transformer w/Conditioning Bidirectional Module
CR4111-75
| Current - Sensing | 75A |
| Number of Channels | 1 |
| Output | Ratiometric, 0 V ~ 10 V |
| Sensitivity | - |
| Frequency | 20Hz ~ 5kHz |
| Linearity | - |
| Accuracy | ±0.5% |
| Voltage - Supply | 24V |
| Response Time | 250ms |
| Current - Supply (Max) | 25mA |
| Operating Temperature | 0°C ~ 60°C |