CRBV55BE-1480-1600
CRBV55BE-1480-1600
CRBV55BE-1480-1600
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CRBV55BE-1480-1600
  • Manufacturer
    Crystek Corporation
  • Description
    VCO 1540MHZ 0.5-4.5V 31.75X14.99
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Module Adapter, SMA F (3)
  • Delivery Services
1540MHz Center Frequency 0.5 V ~ 4.5 V Voltage Controlled Oscillator 6.5 ±1.5 dBm -15 2nd Harmonic Typ (dBc)
Quick Inquiry
CRBV55BE-1480-1600
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - VCOs Voltage Controlled Oscillators -
Manufacturer Crystek Corporation
Series CRBV55, RedBox
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Frequency Range 1480 ~ 1600MHz
Frequency - Center 1540MHz
Voltage - Supply 5V
Tuning Voltage (VDC) 0.5 V ~ 4.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -15
Icc Max 30mA
Pushing (MHz/V) 2.5
Power (dBm) 6.5 ±1.5
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -100
Operating Temperature -30°C ~ 75°C
Package / Case Module Adapter, SMA F (3)
Size / Dimension 1.250" L x 0.590" W (31.75mm x 14.99mm)
Height 1.250" (31.75mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CRBV55BE-1480-1600 CRBV55BE-1480-1600 CRBV55BE-0325-0775 CRBV55BE-0325-0775
Part Number CRBV55BE-1480-1600 CRBV55BE-1480-1600 CRBV55BE-0325-0775 CRBV55BE-0325-0775
Manufacturer Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VCO 1540MHZ 0.5-4.5V 31.75X14.99 VCO 1540MHZ 0.5-4.5V 31.75X14.99 VCO 550MHZ 0-12V 31.75X14.99MM VCO 550MHZ 0-12V 31.75X14.99MM