CRBV55BE-2710-3120
CRBV55BE-2710-3120
CRBV55BE-2710-3120
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CRBV55BE-2710-3120
  • Manufacturer
    Crystek Corporation
  • Description
    VCO 2915MHZ 1-15V 31.75X14.99MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Module Adapter, SMA F (3)
  • Delivery Services
2915MHz Center Frequency 1 V ~ 15 V Voltage Controlled Oscillator 5 ±2 dBm -25 2nd Harmonic Typ (dBc)
Quick Inquiry
CRBV55BE-2710-3120
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - VCOs Voltage Controlled Oscillators -
Manufacturer Crystek Corporation
Series CRBV55, RedBox
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Frequency Range 2710 ~ 3120MHz
Frequency - Center 2915MHz
Voltage - Supply 8V
Tuning Voltage (VDC) 1 V ~ 15 V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -25
Icc Max 35mA
Pushing (MHz/V) 1
Power (dBm) 5 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -95
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case Module Adapter, SMA F (3)
Size / Dimension 1.250" L x 0.590" W (31.75mm x 14.99mm)
Height 1.250" (31.75mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CRBV55BE-2710-3120 CRBV55BE-2710-3120 CRBV55BE-0325-0775 CRBV55BE-0325-0775
Part Number CRBV55BE-2710-3120 CRBV55BE-2710-3120 CRBV55BE-0325-0775 CRBV55BE-0325-0775
Manufacturer Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VCO 2915MHZ 1-15V 31.75X14.99MM VCO 2915MHZ 1-15V 31.75X14.99MM VCO 550MHZ 0-12V 31.75X14.99MM VCO 550MHZ 0-12V 31.75X14.99MM