CRBV55CL-0138-0174
CRBV55CL-0138-0174
CRBV55CL-0138-0174
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CRBV55CL-0138-0174
  • Manufacturer
    Crystek Corporation
  • Description
    VCO 156MHZ 1.5-3.5V 31.75X14.99
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Module Adapter, SMA F (3)
  • Delivery Services
156MHz Center Frequency 1.5 V ~ 3.5 V Voltage Controlled Oscillator 0 ±3 dBm -15 2nd Harmonic Typ (dBc)
Quick Inquiry
CRBV55CL-0138-0174
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - VCOs Voltage Controlled Oscillators -
Manufacturer Crystek Corporation
Series CRBV55, RedBox
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Frequency Range 138 ~ 174MHz
Frequency - Center 156MHz
Voltage - Supply 5V
Tuning Voltage (VDC) 1.5 V ~ 3.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -15
Icc Max 25mA
Pushing (MHz/V) 1.5
Power (dBm) 0 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -115
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case Module Adapter, SMA F (3)
Size / Dimension 1.250" L x 0.590" W (31.75mm x 14.99mm)
Height 1.250" (31.75mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CRBV55CL-0138-0174 CRBV55CL-0138-0174 CRBV55CL-0045-0070 CRBV55CL-0045-0070
Part Number CRBV55CL-0138-0174 CRBV55CL-0138-0174 CRBV55CL-0045-0070 CRBV55CL-0045-0070
Manufacturer Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VCO 156MHZ 1.5-3.5V 31.75X14.99 VCO 156MHZ 1.5-3.5V 31.75X14.99 VCO 57.5MHZ 0.5-10.5V VCO 57.5MHZ 0.5-10.5V