CRBV55CL-0575-0675
CRBV55CL-0575-0675
CRBV55CL-0575-0675
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CRBV55CL-0575-0675
  • Manufacturer
    Crystek Corporation
  • Description
    VCO 625MHZ 0.3-4.7V 31.75X14.99
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Module Adapter, SMA F (3)
  • Delivery Services
625MHz Center Frequency 0.3 V ~ 4.7 V Voltage Controlled Oscillator 2.5 ±2.5 dBm -15 2nd Harmonic Typ (dBc)
Quick Inquiry
CRBV55CL-0575-0675
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - VCOs Voltage Controlled Oscillators -
Manufacturer Crystek Corporation
Series CRBV55, RedBox
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Frequency Range 575 ~ 675MHz
Frequency - Center 625MHz
Voltage - Supply 5V
Tuning Voltage (VDC) 0.3 V ~ 4.7 V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -15
Icc Max 24mA
Pushing (MHz/V) 3
Power (dBm) 2.5 ±2.5
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -110
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case Module Adapter, SMA F (3)
Size / Dimension 1.250" L x 0.590" W (31.75mm x 14.99mm)
Height 1.250" (31.75mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CRBV55CL-0575-0675 CRBV55CL-0575-0675 CRBV55CL-0045-0070 CRBV55CL-0045-0070
Part Number CRBV55CL-0575-0675 CRBV55CL-0575-0675 CRBV55CL-0045-0070 CRBV55CL-0045-0070
Manufacturer Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VCO 625MHZ 0.3-4.7V 31.75X14.99 VCO 625MHZ 0.3-4.7V 31.75X14.99 VCO 57.5MHZ 0.5-10.5V VCO 57.5MHZ 0.5-10.5V