CS1000M-48N-04A
CS1000M-48N-04A
CS1000M-48N-04A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CS1000M-48N-04A
  • Manufacturer
    EXCELSYS / Advanced Energy
  • Description
    AC/DC CONVERTER 48V 1000W
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
CS1000M-48N-04A
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer EXCELSYS / Advanced Energy
Series CS1000 (1000W)
Packaging Bulk
RoHS Status
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 20.8 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 95%
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 10.30" L x 5.00" W x 1.54" H (261.6mm x 127.0mm x 39.1mm)
Approval Agency CSA, EN, IEC, UL
Minimum Load Required Yes
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 1000W