CSBX1275-1R0M
Manufacturer
CODACADescription
SMD HIGH CURRENT POWER INDUCTOR
Datasheet
DatasheetPackage
Nonstandard
Request for Quotation
CSBX1275-1R0M
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
1 µH Shielded Wirewound Inductor 32 A 1mOhm Max Nonstandard High Saturation
CSBX1275-1R0M
| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | CODACA |
| Series | CSBX1275 |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Metal Composite |
| Inductance | 1 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 32 A |
| Current - Saturation (Isat) | 68A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 1mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | High Saturation |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.543" L x 0.504" W (13.80mm x 12.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.299" (7.60mm) |