CSCM1480L-8R0M
CSCM1480L-8R0M
CSCM1480L-8R0M
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CSCM1480L-8R0M
  • Manufacturer
    CODACA
  • Description
    SMD HIGH CURRENT POWER INDUCTOR
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
8 µH Shielded Wirewound Inductor 11 A 7.8mOhm Max Nonstandard Low Loss Ferrite Core
Quick Inquiry
CSCM1480L-8R0M
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer CODACA
Series CSCM1480L
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 8 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 11 A
Current - Saturation (Isat) 12.5A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 7.8mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features Low Loss Ferrite Core
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package 3-SMD
Size / Dimension 0.583" L x 0.571" W (14.80mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)