CSX-750FHB16000000T
CSX-750FHB16000000T
CSX-750FHB16000000T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CSX-750FHB16000000T
  • Manufacturer
    Citizen Finedevice Co Ltd
  • Description
    XTAL OSC XO 16.0000MHZ CMOS SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-SMD, No Lead
  • Delivery Services
16 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 2.5V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
CSX-750FHB16000000T
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Oscillators -
Manufacturer Citizen Finedevice Co Ltd
Series CSX-750F
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Resonator Crystal
Type XO (Standard)
Frequency 16 MHz
Function Standby (Power Down)
Output CMOS
Voltage - Supply 2.5V
Frequency Stability ±50ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 3mA
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.063" (1.60mm)