CTF6-A2C5-32.768KD12.5
CTF6-A2C5-32.768KD12.5
CTF6-A2C5-32.768KD12.5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CTF6-A2C5-32.768KD12.5
  • Manufacturer
    Cardinal Components Inc.
  • Description
    CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Cylindrical Can, Radial
  • Delivery Services
32.768 kHz ±20ppm Crystal 12.5pF 50 kOhms Cylindrical Can, Radial
Quick Inquiry
CTF6-A2C5-32.768KD12.5
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals -
Manufacturer Cardinal Components Inc.
Series CTF6
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Type kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency 32.768 kHz
Frequency Stability -
Frequency Tolerance ±20ppm
Load Capacitance 12.5pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 kOhms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ratings -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Cylindrical Can, Radial
Size / Dimension 0.079" Dia x 0.236" L (2.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Part Number CTF6-A2C5-32.768KD12.5 CX2520DB48000D0GEJCC CX2016SA40000D0FPLG1 CX3225CA20000D0HSSZ1
Manufacturer Cardinal Components Inc. KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
RoHS Status RoHS Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF TH CRYSTAL 48.0000MHZ 8PF SMD 2.05X1.65X0.45MM SIZE, 40MHZ, +/ CRYSTAL 20.0000MHZ 8PF SMD