CVCO55BE-1440-1670
CVCO55BE-1440-1670
CVCO55BE-1440-1670
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CVCO55BE-1440-1670
  • Manufacturer
    Crystek Corporation
  • Description
    VCO 1555MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    16-QFN, Variant
  • Delivery Services
1555MHz Center Frequency 0.5 V ~ 4.5 V Voltage Controlled Oscillator 4 ±2 dBm -13 2nd Harmonic Typ (dBc)
Quick Inquiry
CVCO55BE-1440-1670
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - VCOs Voltage Controlled Oscillators -
Manufacturer Crystek Corporation
Series CVCO55
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Frequency Range 1440 ~ 1670MHz
Frequency - Center 1555MHz
Voltage - Supply 5V
Tuning Voltage (VDC) 0.5 V ~ 4.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -13
Icc Max 12mA
Pushing (MHz/V) 5
Power (dBm) 4 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -100
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 16-QFN, Variant
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height 0.150" (3.81mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CVCO55BE-1440-1670 CVCO55BE-1440-1670 CVCO55BE-0325-0775 CVCO55BE-0325-0775
Part Number CVCO55BE-1440-1670 CVCO55BE-1440-1670 CVCO55BE-0325-0775 CVCO55BE-0325-0775
Manufacturer Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VCO 1555MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM VCO 1555MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM VCO 550MHZ 0-12V 12.7X12.7MM VCO 550MHZ 0-12V 12.7X12.7MM