CVCO55BE-2495-2625
CVCO55BE-2495-2625
CVCO55BE-2495-2625
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CVCO55BE-2495-2625
  • Description
    VCO 2560MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM
  • Delivery Services
2560MHz Center Frequency 0.5 V ~ 4.5 V Voltage Controlled Oscillator 0 ±3 dBm -20 2nd Harmonic Typ (dBc)
Quick Inquiry
CVCO55BE-2495-2625
RoHS Status ROHS3 Compliant
Frequency Range 2495 ~ 2625MHz
Frequency - Center 2560MHz
Voltage - Supply 5V
Tuning Voltage (VDC) 0.5 V ~ 4.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -20
Icc Max 25mA
Pushing (MHz/V) 1
Power (dBm) 0 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -100
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 16-QFN, Variant
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height 0.150" (3.81mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CVCO55BE-2495-2625 CVCO55BE-2495-2625 CVCO55BE-2490-2530 CVCO55BE-2490-2530
Part Number CVCO55BE-2495-2625 CVCO55BE-2495-2625 CVCO55BE-2490-2530 CVCO55BE-2490-2530
Manufacturer Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VCO 2560MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM VCO 2560MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM VCO 2510MHZ 0-5V 12.7X12.7MM VCO 2510MHZ 0-5V 12.7X12.7MM