CVCO55BE-3050-3400
CVCO55BE-3050-3400
CVCO55BE-3050-3400
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CVCO55BE-3050-3400
  • Manufacturer
    Crystek Corporation
  • Description
    VCO 3225MHZ 0.5-20V 12.7X12.7MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    16-QFN, Variant
  • Delivery Services
3225MHz Center Frequency 0.5 V ~ 20 V Voltage Controlled Oscillator 0 ±4 dBm -15 2nd Harmonic Typ (dBc)
Quick Inquiry
CVCO55BE-3050-3400
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - VCOs Voltage Controlled Oscillators -
Manufacturer Crystek Corporation
Series CVCO55
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Frequency Range 3050 ~ 3400MHz
Frequency - Center 3225MHz
Voltage - Supply 5V
Tuning Voltage (VDC) 0.5 V ~ 20 V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -15
Icc Max 25mA
Pushing (MHz/V) 2
Power (dBm) 0 ±4
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -98
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 16-QFN, Variant
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height 0.150" (3.81mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CVCO55BE-3050-3400 CVCO55BE-3050-3400 CVCO55BE-0325-0775 CVCO55BE-0325-0775
Part Number CVCO55BE-3050-3400 CVCO55BE-3050-3400 CVCO55BE-0325-0775 CVCO55BE-0325-0775
Manufacturer Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VCO 3225MHZ 0.5-20V 12.7X12.7MM VCO 3225MHZ 0.5-20V 12.7X12.7MM VCO 550MHZ 0-12V 12.7X12.7MM VCO 550MHZ 0-12V 12.7X12.7MM