CVCO55BH-4100-4300
CVCO55BH-4100-4300
CVCO55BH-4100-4300
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CVCO55BH-4100-4300
  • Manufacturer
    Crystek Corporation
  • Description
    VCO 4200MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    16-QFN, Variant
  • Delivery Services
4200MHz Center Frequency 0.5 V ~ 4.5 V Voltage Controlled Oscillator 2 ±2 dBm -15 2nd Harmonic Typ (dBc)
Quick Inquiry
CVCO55BH-4100-4300
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - VCOs Voltage Controlled Oscillators -
Manufacturer Crystek Corporation
Series CVCO55
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Frequency Range 4100 ~ 4300MHz
Frequency - Center 4200MHz
Voltage - Supply 5V
Tuning Voltage (VDC) 0.5 V ~ 4.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -15
Icc Max 15mA
Pushing (MHz/V) 6
Power (dBm) 2 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -84
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 16-QFN, Variant
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height 0.150" (3.81mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CVCO55BH-4100-4300 CVCO55BH-4100-4300 CVCO55BH-3600-3800 CVCO55BH-3600-3800
Part Number CVCO55BH-4100-4300 CVCO55BH-4100-4300 CVCO55BH-3600-3800 CVCO55BH-3600-3800
Manufacturer Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VCO 4200MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM VCO 4200MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM VCO 3700MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM VCO 3700MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM