CVCO55CC-0971-0975
CVCO55CC-0971-0975
CVCO55CC-0971-0975
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CVCO55CC-0971-0975
  • Description
    VCO 973MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM
  • Delivery Services
973MHz Center Frequency 0.3 V ~ 4.7 V Voltage Controlled Oscillator 3 ±3 dBm -15 2nd Harmonic Typ (dBc)
Quick Inquiry
CVCO55CC-0971-0975
RoHS Status ROHS3 Compliant
Frequency Range 971 ~ 975MHz
Frequency - Center 973MHz
Voltage - Supply 5V
Tuning Voltage (VDC) 0.3 V ~ 4.7 V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -15
Icc Max 35mA
Pushing (MHz/V) 1
Power (dBm) 3 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -117
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 16-QFN, Variant
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height 0.220" (5.59mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CVCO55CC-0971-0975 CVCO55CC-0971-0975 CVCO55CC-0380-0440 CVCO55CC-0380-0440
Part Number CVCO55CC-0971-0975 CVCO55CC-0971-0975 CVCO55CC-0380-0440 CVCO55CC-0380-0440
Manufacturer Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VCO 973MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM VCO 973MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM VCO 410MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM VCO 410MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM