CVCO55CC-1690-1750
CVCO55CC-1690-1750
CVCO55CC-1690-1750
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CVCO55CC-1690-1750
  • Manufacturer
    Crystek Corporation
  • Description
    VCO 1720MHZ 1-10V 12.7X12.7MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    16-QFN, Variant
  • Delivery Services
1720MHz Center Frequency 1 V ~ 10 V Voltage Controlled Oscillator 5 ±3 dBm -15 2nd Harmonic Typ (dBc)
Quick Inquiry
CVCO55CC-1690-1750
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - VCOs Voltage Controlled Oscillators -
Manufacturer Crystek Corporation
Series CVCO55
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Frequency Range 1690 ~ 1750MHz
Frequency - Center 1720MHz
Voltage - Supply 8V
Tuning Voltage (VDC) 1 V ~ 10 V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -15
Icc Max 35mA
Pushing (MHz/V) 1.5 (Typ)
Power (dBm) 5 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -115
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 16-QFN, Variant
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height 0.220" (5.59mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CVCO55CC-1690-1750 CVCO55CC-1690-1750 CVCO55CC-1690-1690 CVCO55CC-1690-1690
Part Number CVCO55CC-1690-1750 CVCO55CC-1690-1750 CVCO55CC-1690-1690 CVCO55CC-1690-1690
Manufacturer Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VCO 1720MHZ 1-10V 12.7X12.7MM VCO 1720MHZ 1-10V 12.7X12.7MM VCO 1690MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM VCO 1690MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM