CVCO55CC-2186-2250
CVCO55CC-2186-2250
CVCO55CC-2186-2250
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CVCO55CC-2186-2250
  • Manufacturer
    Crystek Corporation
  • Description
    VCO 2218MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    16-QFN, Variant
  • Delivery Services
2218MHz Center Frequency 0.5 V ~ 4.5 V Voltage Controlled Oscillator 5 ±2 dBm -30 2nd Harmonic Typ (dBc)
Quick Inquiry
CVCO55CC-2186-2250
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - VCOs Voltage Controlled Oscillators -
Manufacturer Crystek Corporation
Series CVCO55
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Frequency Range 2186 ~ 2250MHz
Frequency - Center 2218MHz
Voltage - Supply 5V
Tuning Voltage (VDC) 0.5 V ~ 4.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -30
Icc Max 35mA
Pushing (MHz/V) 0.5
Power (dBm) 5 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -111
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 16-QFN, Variant
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height 0.220" (5.59mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CVCO55CC-2186-2250 CVCO55CC-2186-2250 CVCO55CC-0380-0440 CVCO55CC-0380-0440
Part Number CVCO55CC-2186-2250 CVCO55CC-2186-2250 CVCO55CC-0380-0440 CVCO55CC-0380-0440
Manufacturer Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VCO 2218MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM VCO 2218MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM VCO 410MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM VCO 410MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM