CVCO55CC-2417-2547
CVCO55CC-2417-2547
CVCO55CC-2417-2547
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CVCO55CC-2417-2547
  • Manufacturer
    Crystek Corporation
  • Description
    VCO 2482MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    16-QFN, Variant
  • Delivery Services
2482MHz Center Frequency 0.3 V ~ 4.7 V Voltage Controlled Oscillator 3 ±2 dBm -25 2nd Harmonic Typ (dBc)
Quick Inquiry
CVCO55CC-2417-2547
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - VCOs Voltage Controlled Oscillators -
Manufacturer Crystek Corporation
Series CVCO55
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Frequency Range 2417 ~ 2547MHz
Frequency - Center 2482MHz
Voltage - Supply 5V
Tuning Voltage (VDC) 0.3 V ~ 4.7 V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -25
Icc Max 35mA
Pushing (MHz/V) 5
Power (dBm) 3 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -108
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 16-QFN, Variant
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height 0.220" (5.59mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CVCO55CC-2417-2547 CVCO55CC-2417-2547 CVCO55CC-0380-0440 CVCO55CC-0380-0440
Part Number CVCO55CC-2417-2547 CVCO55CC-2417-2547 CVCO55CC-0380-0440 CVCO55CC-0380-0440
Manufacturer Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VCO 2482MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM VCO 2482MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM VCO 410MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM VCO 410MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM