CVCO55CC-2542-2662
CVCO55CC-2542-2662
CVCO55CC-2542-2662
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CVCO55CC-2542-2662
  • Manufacturer
    Crystek Corporation
  • Description
    VCO 2602MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    16-QFN, Variant
  • Delivery Services
2602MHz Center Frequency 0.5 V ~ 4.5 V Voltage Controlled Oscillator 3 ±2 dBm -15 (Max) 2nd Harmonic Typ (dBc)
Quick Inquiry
CVCO55CC-2542-2662
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - VCOs Voltage Controlled Oscillators -
Manufacturer Crystek Corporation
Series CVCO55
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Frequency Range 2542 ~ 2662MHz
Frequency - Center 2602MHz
Voltage - Supply 5V
Tuning Voltage (VDC) 0.5 V ~ 4.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -15 (Max)
Icc Max 40mA
Pushing (MHz/V) 1.5
Power (dBm) 3 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -103
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 16-QFN, Variant
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height 0.220" (5.59mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CVCO55CC-2542-2662 CVCO55CC-2542-2662 CVCO55CC-2545-2560 CVCO55CC-2545-2560
Part Number CVCO55CC-2542-2662 CVCO55CC-2542-2662 CVCO55CC-2545-2560 CVCO55CC-2545-2560
Manufacturer Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VCO 2602MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM VCO 2602MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM VCO 2552.5MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7 VCO 2552.5MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7