CVCO55CC-3180-3710
CVCO55CC-3180-3710
CVCO55CC-3180-3710
lmages are for reference only.
  • Part Number
    CVCO55CC-3180-3710
  • Description
    VCO 3445MHZ 0.1-16V 12.7X12.7MM
  • Delivery Services
3445MHz Center Frequency 0.1 V ~ 16 V Voltage Controlled Oscillator 0 ±3 dBm -15 2nd Harmonic Typ (dBc)
Quick Inquiry
CVCO55CC-3180-3710
RoHS Status ROHS3 Compliant
Frequency Range 3180 ~ 3710MHz
Frequency - Center 3445MHz
Voltage - Supply 8V
Tuning Voltage (VDC) 0.1 V ~ 16 V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -15
Icc Max 35mA
Pushing (MHz/V) 5
Power (dBm) 0 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -100
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 16-QFN, Variant
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height 0.220" (5.59mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute CVCO55CC-3180-3710 CVCO55CC-3180-3710 CVCO55CC-0380-0440 CVCO55CC-0380-0440
Part Number CVCO55CC-3180-3710 CVCO55CC-3180-3710 CVCO55CC-0380-0440 CVCO55CC-0380-0440
Manufacturer Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation Crystek Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VCO 3445MHZ 0.1-16V 12.7X12.7MM VCO 3445MHZ 0.1-16V 12.7X12.7MM VCO 410MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM VCO 410MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM