CWN-311-10-0021
Manufacturer
CW IndustriesDescription
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Request for Quotation
CWN-311-10-0021
lmages are for reference only.CWN-311-10-0021
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
CWN-311-10-0021
| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins |
| Manufacturer | CW Industries |
| Series | CWN |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Latch Lock/Eject Hooks, Short |
| Contact Length - Mating | 0.240" (6.10mm) |
| Contact Length - Post | 0.155" (3.94mm) |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.291" (7.40mm) |
| Contact Shape | Circular |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post | Nickel |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Features | Keying Slot |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Blue |
| Current Rating (Amps) | 1A |