CWR-217-60-0021
Manufacturer
CW IndustriesDescription
CONN RCPT 60POS IDC GOLD
Request for Quotation
CWR-217-60-0021
lmages are for reference only.CWR-217-60-0021
CONN RCPT 60POS IDC GOLD
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
60 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold
CWR-217-60-0021
| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Free Hanging-Panel Mount |
| Manufacturer | CW Industries |
| Series | CWR |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Female Socket |
| Number of Positions | 60 |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |