D1MPC1206DR003FF-T5
D1MPC1206DR003FF-T5
D1MPC1206DR003FF-T5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    D1MPC1206DR003FF-T5
  • Manufacturer
    Thin Film Technology Corp.
  • Description
    RES 0.003 OHM 1% 1W 1206
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
3 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Quick Inquiry
D1MPC1206DR003FF-T5
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Thin Film Technology Corp.
Series D1MPC
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 3 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Foil
Features Anti-Sulfur, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±75ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package 1206
Ratings -
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)