D1WEL0805MR040F-T5
D1WEL0805MR040F-T5
D1WEL0805MR040F-T5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    D1WEL0805MR040F-T5
  • Manufacturer
    Thin Film Technology Corp.
  • Description
    RES 0.04 OHM 1% 3/4W 0805
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
40 mOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Current Sense, Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Foil
Quick Inquiry
D1WEL0805MR040F-T5
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Thin Film Technology Corp.
Series D1WEL
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 40 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Composition Metal Foil
Features Anti-Sulfur, Current Sense, Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Ratings -
Size / Dimension 0.083" L x 0.053" W (2.11mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max) 0.033" (0.85mm)