D3V-11G-3C25-K
D3V-11G-3C25-K
D3V-11G-3C25-K
lmages are for reference only.
  • Part Number
    D3V-11G-3C25-K
  • Manufacturer
    Omron Electronics Inc-EMC Div
  • Description
    SWITCH SNAP ACT SPST-NO 11A 250V
  • Delivery Services
Switch SPST-NO Chassis Mount
Quick Inquiry
D3V-11G-3C25-K
Get the Price Now!
Specifications
Category Switches - Limit Switches -
Manufacturer Omron Electronics Inc-EMC Div
Series D3V
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Base Product Number D3V
Circuit SPST-NO
Switch Function Off-Mom
Current Rating (Amps) 11A (AC), 100mA (DC)
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC 125 V
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection IP40
Electrical Life 200,000 Cycles
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Features -
Operating Force 200gf
Release Force 50gf
Operating Position 0.579" (14.7mm)
Pretravel 0.047" (1.2mm)
Differential Travel 0.012" (0.3mm)
Overtravel 0.040" (1.0mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C