DC95F502Z
Manufacturer
Amphenol ThermometricsDescription
THERMISTOR NTC 5KOHM 3969K BEAD
Datasheet
DatasheetPackage
Bead
Request for Quotation
DC95F502Z
lmages are for reference only.DC95F502Z
DatasheetBead
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
NTC Thermistor 5k Bead
DC95F502Z
| Category | Sensors, Transducers - Temperature Sensors - NTC Thermistors |
| Manufacturer | Amphenol Thermometrics |
| Series | DC95 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Resistance in Ohms @ 25°C | 5k |
| Resistance Tolerance | ±0.2°C |
| B Value Tolerance | - |
| B0/50 | - |
| B25/50 | - |
| B25/75 | - |
| B25/85 | 3969K |
| Operating Temperature | -80°C ~ 150°C |
| Power - Max | 75 mW |
| Length - Lead Wire | 1.50" (38.00mm) |
| Mounting Type | Free Hanging |
| Package / Case | Bead |
| Base Product Number | DC95F |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Product Attribute |  |
| RoHS Status | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | THERMISTOR NTC 5KOHM 3969K BEAD | THERMISTOR NTC 5KOHM 3969K BEAD | THERMISTOR NTC 5KOHM 3969K BEAD | THERMISTOR NTC 5KOHM 3969K BEAD |