DCX-354-1205FG
DCX-354-1205FG
DCX-354-1205FG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DCX-354-1205FG
  • Manufacturer
    SL POWER / Advanced Energy
  • Description
    DC/DC CNVRTR 5V +/-12V 5.2V 350W
  • Delivery Services
DC DC Converter 4 Output 5V 12V -12V 5.2V 50A, 12A, 4A, 2A 60V Input
Quick Inquiry
DCX-354-1205FG
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - DC DC Converters -
Manufacturer SL POWER / Advanced Energy
Series DCX-350 (350W)
Packaging
RoHS Status RoHS Compliant
Type -
Voltage - Input (Min) 40.8V
Voltage - Input (Max) 60V
Number of Outputs 4
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 12V
Voltage - Output 3 -12V
Voltage - Output 4 5.2V
Current - Output (Max) 50A, 12A, 4A, 2A
Power (Watts) 350W
Voltage - Isolation -
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 75%
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 9.00" L x 5.50" W x 3.80" H (228.6mm x 139.7mm x 96.5mm)