DF75NB160
Manufacturer
SanRex CorporationDescription
DIODE MODULE 1600V 75A
Datasheet
DatasheetPackage
5-PowerDIP Module
Request for Quotation
DF75NB160
lmages are for reference only.DF75NB160
DIODE MODULE 1600V 75A
Datasheet5-PowerDIP Module
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Bridge Rectifier Three Phase Standard 1.6 kV Through Hole 5-DIP
DF75NB160
| Category | Discrete Semiconductor Products - Diodes - Bridge Rectifiers |
| Manufacturer | SanRex Corporation |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Diode Type | Three Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1.6 kV |
| Current - Average Rectified (Io) | 75 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 75 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 8 mA @ 1600 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |