DG160-JEC
Manufacturer
Tri-Mag, LLCDescription
AC/DC CONVERTER 36V 160W
Request for Quotation
DG160-JEC
lmages are for reference only.DG160-JEC
AC/DC CONVERTER 36V 160W
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 90 ~ 264 VAC Input
DG160-JEC
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | Tri-Mag, LLC |
| Series | Tri-Mag, DG160 (160W) |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Enclosed |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1 | 36V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 4.45 A |
| Current - Output 2 | - |
| Current - Output 3 | - |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation | - |
| Efficiency | 91% |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.1mm) |
| Approval Agency | - |
| Minimum Load Required | - |
| Voltage - Output 5 | - |
| Current - Output 4 | - |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 160W (240W Forced Air) |