DPS-400AB-12 A
DPS-400AB-12 A
DPS-400AB-12 A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DPS-400AB-12 A
  • Manufacturer
    Delta Electronics
  • Description
    AC/DC CNVRTR 2X12V 5V 3.3V 400W
  • Delivery Services
Front End AC DC Converters 4 Output 12V 12V 5V 3.3V 90 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
DPS-400AB-12 A
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer Delta Electronics
Series -
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Front End
Number of Outputs 4
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 12V
Voltage - Output 3 5V
Voltage - Output 4 3.3V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 21 A
Current - Output 2 21 A
Current - Output 3 16 A
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation -
Efficiency 90%
Operating Temperature 0°C ~ 50°C
Mounting Type Rack Mount
Size / Dimension -
Approval Agency BSMI, CB, CE, TUV, UR
Minimum Load Required -
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 10 A
Current - Output 5 -
Power (Watts) 400W