DR24D12XR
Manufacturer
Sensata-CrydomDescription
SSR RELAY SPST-NO 12A 24-280V
Datasheet
DatasheetPackage
Module
Request for Quotation
DR24D12XR
lmages are for reference only.DR24D12XR
SSR RELAY SPST-NO 12A 24-280V
DatasheetModule
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Solid State SPST-NO (1 Form A) Module
DR24D12XR
| Category | Relays - Solid State Relays SSR - |
| Manufacturer | Sensata-Crydom |
| Series | DR |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) |
| Output Type | AC |
| Voltage - Input | 4 ~ 32VDC |
| Voltage - Load | 24 V ~ 280 V |
| Load Current | 12 A |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Operating Temperature | -20°C ~ 40°C |
| Package / Case | Module |
| Supplier Device Package | - |
| Approval Agency | CE, cULus |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Base Product Number | DR24D12 |
| On-State Resistance (Max) | - |
| Product Attribute |  |
| Manufacturer | Sensata-Crydom | Sensata-Crydom | Sensata-Crydom | Sensata-Crydom |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | SSR RELAY SPST-NO 12A 24-280V | SSR RELAY SPST-NO 12A 24-280V | SSR RELAY SPST-NO 12A 24-280V | SSR RELAY SPST-NO 20A 1-200V |