DRC26-38S02-P017
Manufacturer
TE Connectivity Deutsch ConnectorsDescription
38P PLUG ASM
Request for Quotation
DRC26-38S02-P017
lmages are for reference only.DRC26-38S02-P017
38P PLUG ASM
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
38 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.174" (4.42mm)
DRC26-38S02-P017
| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Rectangular Connector Housings |
| Manufacturer | TE Connectivity Deutsch Connectors |
| Series | DRC |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connector Type | Plug |
| Contact Type | Female Socket |
| Number of Positions | 38 |
| Pitch | 0.174" (4.42mm) |
| Number of Rows | 5 |
| Row Spacing | 0.174" (4.42mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Contact Termination | Crimp |
| Fastening Type | - |
| Color | Black |
| Features | IP68 |
| Insulation Material | Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Base Product Number | DRC26 |
| Product Attribute |  |
| Part Number | DRC26-38S01-P017 | DRC26-38S01-P017 | DRC26-38S02-P017 | DRC26-24SA |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CONN PLUG HSG 38POS | CONN PLUG HSG 38POS | 38P PLUG ASM | CONN PLUG HSG 24POS |