DS04-254-2-05BK-SMT
DS04-254-2-05BK-SMT
DS04-254-2-05BK-SMT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DS04-254-2-05BK-SMT
  • Manufacturer
    Same Sky
  • Description
    SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
  • Delivery Services
Dip Switch SPST 5 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
Quick Inquiry
DS04-254-2-05BK-SMT
Get the Price Now!
Specifications
Category Switches - DIP Switches -
Manufacturer Same Sky
Series DS04-254-SMT
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Circuit SPST
Number of Positions 5
Current Rating (Amps) 25mA
Voltage Rating 24VDC
Actuator Type Slide (Standard)
Actuator Level Flush, Recessed
Contact Material Copper Alloy
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.167" (4.25mm)
Mounting Type Surface Mount
Termination Style Gull Wing
Pitch 0.100" (2.54mm), Full
Washable No
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Body Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Length 0.539" (13.70mm)
Mechanical Life -
Electrical Life 2,000 Cycles
Base Product Number DS04-254
Parts with Similar Specifications
Part Number DS04-254-2-05BK-SMT-TR DS04-254-1-01BK-SMT DS04-254-1-01BK-SMT-TR DS04-254-1-02BK-SMT
Manufacturer Same Sky Same Sky Same Sky Same Sky
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V