DT04-12PA-C017
Manufacturer
TE Connectivity Deutsch ConnectorsDescription
REC, 12P, GRY, BLOCKED, A
Request for Quotation
DT04-12PA-C017
lmages are for reference only.DT04-12PA-C017
REC, 12P, GRY, BLOCKED, A
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Gray 0.359" (9.12mm)
DT04-12PA-C017
| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Rectangular Connector Housings |
| Manufacturer | TE Connectivity Deutsch Connectors |
| Series | DT |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Male Pin |
| Number of Positions | 12 |
| Pitch | 0.359" (9.12mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Contact Termination | Crimp |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Color | Gray |
| Features | IP68, IP6K9K |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | DT04-12PA-C015 | DT04-12PA-C015 | DT04-12PA-C017 | DT04-12PA-CE01 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CONN RCPT HSG 12POS | CONN RCPT HSG 12POS | REC, 12P, GRY, BLOCKED, A | CONN RCPT HSG 12POS |