EB15A-13-C-180
EB15A-13-C-180
EB15A-13-C-180
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EB15A-13-C-180
  • Manufacturer
    Adam Tech
  • Description
    EURO BLK 5MM VERT 13POS
  • Delivery Services
13 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Quick Inquiry
EB15A-13-C-180
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer Adam Tech
Series EB15A
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Levels 1
Positions Per Level 13
Pitch 0.197" (5.00mm)
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 8 A
Voltage 300 V
Wire Gauge 14-26 AWG
Mounting Type Through Hole
Wire Termination Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Features Interlocking (Side)
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Material - Plating Brass - Tin Plated
Clamp Material - Plating Phosphor Bronze - Nickel Plated
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Torque - Screw 0.29 Nm (2.57 Lb-In)