EB15E2C2H-40.000M TR
Manufacturer
EcliptekDescription
STANDARD CLOCK OSCILLATOR 40.000
Datasheet
DatasheetPackage
4-SMD, No Lead
Request for Quotation
EB15E2C2H-40.000M TR
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
40 MHz XO (Standard) LVCMOS Oscillator 2.5V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
EB15E2C2H-40.000M TR
| Category | Crystals, Oscillators, Resonators - Oscillators - |
| Manufacturer | Ecliptek |
| Series | EB15E2 |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Base Resonator | Crystal |
| Type | XO (Standard) |
| Frequency | 40 MHz |
| Function | Enable/Disable |
| Output | LVCMOS |
| Voltage - Supply | 2.5V |
| Frequency Stability | ±100ppm |
| Absolute Pull Range (APR) | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Spread Spectrum Bandwidth | - |
| Current - Supply (Max) | 6mA |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.043" (1.10mm) |