EBMS160808A310
Manufacturer
Max EchoDescription
FERRITE BEAD 31 OHM 1608 1LN
Datasheet
DatasheetPackage
0603 (1608 Metric)
Request for Quotation
EBMS160808A310
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
31 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 400mA 100mOhm
EBMS160808A310
| Category | Filters - Ferrite Beads and Chips - |
| Manufacturer | Max Echo |
| Series | EBMS |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Filter Type | Signal Line |
| Number of Lines | 1 |
| Impedance @ Frequency | 31 Ohms @ 100 MHz |
| Current Rating (Max) | 400mA |
| DC Resistance (DCR) (Max) | 100mOhm |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height (Max) | 0.031" (0.80mm) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |