EC7AW18-72S15
EC7AW18-72S15
EC7AW18-72S15
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EC7AW18-72S15
  • Description
    PWR SUPP, BATT, CONDITIONERS
  • Package
    24-DIP Module, 7 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 668mA 8.5V - 160V Input
Quick Inquiry
EC7AW18-72S15
Manufacturer Cincon Electronics Co. LTD
Series EC7AW18 (10W)
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 8.5V
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 668mA
Power (Watts) 10 W
Applications ITE (Commercial), Railway
Features Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency 88%
Mounting Type Through Hole
Package / Case 24-DIP Module, 7 Leads
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.50" H (31.8mm x 20.3mm x 12.7mm)
Base Product Number -
Voltage - Isolation 4.2 kV