ECS-120-20-33-AEM-TR
ECS-120-20-33-AEM-TR
ECS-120-20-33-AEM-TR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ECS-120-20-33-AEM-TR
  • Description
    CRYSTAL 12.0000MHZ 20PF SMD
  • Package
    4-SMD, No Lead
  • Delivery Services
12 MHz ±25ppm Crystal 20pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
ECS-120-20-33-AEM-TR
Manufacturer ECS Inc.
Series ECX-32
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 12 MHz
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±25ppm
Load Capacitance 20pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Part Number ECS-120-20-33-AEM-TR ECS-120-20-33-AEL-TR ECS-120-20-33-AEL-TR ECS-120-20-33-AEN-TR
Manufacturer ECS Inc. ECS Inc. ECS Inc. ECS Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 12.0000MHZ 20PF SMD CRYSTAL 12.0000MHZ 20PF SMD CRYSTAL 12.0000MHZ 20PF SMD CRYSTAL 12.0000MHZ 20PF SMD